fbpx

Навчаємо тих, хто завтра змінить світ!

Навчаємо тих, хто завтра змінить світ!

Як мотивувати дітей до навчання: поради батькам підлітків, що навчаються онлайн

Мотивація - ключовий фактор успішного навчання. Саме вона допомагає дітям із задоволенням та наполегливістю здобувати нові знання, розвивати свої таланти та досягати академічних звершень. Але підтримувати мотивацію до навчання нелегко, особливо у підлітковому віці та в умовах дистанційної освіти.
Що заважає підліткам навчатись? Гормональні зміни, емоційні коливання, пошук ідентичності, потреба в автономії та прийнятті, вплив однолітків - усе це може суттєво позначатися на мотивації учнів середньої та старшої школи. А перехід на онлайн-формат через пандемію COVID-19 та війну в Україні створив додаткові труднощі: брак живого спілкування, складнощі концентрації уваги, стрес, технічні проблеми під час блекаутів тощо.
У цій статті ми розглянемо поради психологів та освітніх експертів, як стимулювати мотивацію дітей до навчання, зокрема під час онлайн-освіти. Ми також розглянемо, що сучасна наука знає про мотивацію з точки зору роботи мозку. Не хвилюйтесь, ми розповімо про це просто і зрозуміло.

Природа мотивації: що відбувається в мозку

Сучасна нейронаука відкриває нам цікаві факти про те, як працює наш мозок у процесі навчання та що впливає на нашу мотивацію. Одним із ключових нейромедіаторів, що відповідає за мотивацію та відчуття задоволення, є дофамін. Коли ми робимо щось приємне, цікаве, корисне, наш мозок виділяє дофамін, і ми відчуваємо підйом, натхнення, готовність продовжувати діяльність.
Підлітковий мозок особливо чутливий до дофаміну.
У цьому віці відбувається активний розвиток та перебудова нейронних зв'язків у зонах мозку, що відповідають за емоції, імпульсивність, систему винагород. Тому підлітки гостро реагують як на позитивні стимули (похвалу, досягнення успіху, цікаві враження), так і на негативні (критику, нудьгу, рутину).
Водночас підлітки більш вразливі до стресу, ніж дорослі.
Під впливом стресу виділення дофаміну знижується, а рівень гормонів стресу (кортизолу, адреналіну) зростає.
Це призводить до того, що мотивація та здатність концентруватися на навчанні слабшають, а підліток стає емоційно нестабільним, тривожним, може впадати в апатію. Хронічний стрес змінює структуру мозку, зменшує об'єм ділянок, що відповідають за пам'ять, увагу, навчання.
Тому, щоб підтримати високу мотивацію до навчання, дуже важливо допомогти підліткам знизити рівень стресу та створити атмосферу психологічного комфорту, підтримки та прийняття без надмірного тиску й очікувань. Вміти помічати ознаки емоційного виснаження та вчасно давати дитині перепочити.
Водночас мозок підлітків добре реагує на нові стимули, враження, виклики. Щось незвичайне, захопливе, грайливе здатне миттєво підвищити рівень дофаміну та посилити мотивацію. Тому в навчанні варто використовувати інтерактивні методи, змінювати види діяльності, заохочувати експерименти та творчість. Це допоможе зробити процес здобуття знань приємним і корисним для мозку.
Отже, з точки зору нейробіології, щоб мотивувати підлітка вчитися, потрібно:
Але давайте перейдемо від наукових теорій до конкретних порад та прийомів, які можна застосовувати на практиці.

Практичні поради батькам: як мотивувати дітей до навчання

Враховуючи нейробіологію підліка, а також практичний досвід педагогів та психологів, ми виділили ефективні стратегії заохочення дітей до навчання.

1. Допоможіть дитині побачити сенс і цінність навчання

Для підлітків важливо розуміти, навіщо їм потрібні знання та як вони зможуть їх застосувати в реальному житті. Обговорюйте з дитиною її плани на майбутнє, мрії, цілі. Показуйте, як те, що вона вивчає в школі, може стати в пригоді для досягнення цих цілей. Наводьте приклади з власного життя або життя відомих людей, де знання та освіта допомогли досягти успіху.

2. Як заохотити дитину до самостійності у навчанні та залучати до прийняття рішень

Ох ці підлітки… Вони прагнуть більшої автономії та контролю над своїм життям. Дайте дитині можливість самостійно організовувати свій час та процес навчання, вибирати предмети для поглибленого вивчення, теми проектів тощо. Питайте думку дитини, залучайте її до обговорення питань навчання. Це посилить відчуття відповідальності та мотивацію.

3. Фокусуйтеся на зусиллях та прогресі дитини, а не оцінках

Надмірний акцент на оцінках та порівняння з однолітками можуть викликати стрес та знижувати мотивацію. Натомість хваліть дитину за старанність, наполегливість, креативність. Відзначайте її індивідуальний прогрес та вдосконалення. Підкреслюйте, що помилки - це нормальна частина навчального процесу.

4. Створюйте атмосферу підтримки та позитивного зворотного зв'язку

Підтримуйте теплі, довірливі стосунки з підлітком. Виявляйте щирий інтерес до його справ та почуттів. Навіть якщо він припустився помилки, уникайте критики, натомість спокійно обговоріть, як можна виправити ситуацію. Переконайте дитину, що ви завжди на її боці і готові допомогти.

5. Допоможіть підліткам знайти їх сильні сторони та інтереси

Кожен підліток - це унікальна особистість зі своїми талантами, захопленнями, мріями. Ваше завдання - допомогти їм розкрити свій потенціал. Варто обрати школу, де проводять індивідуальні бесіди, анкетування, використовують методики для виявлення здібностей та інтересів. Де підбирають завдання та проекти, які сильні сторони дитини та реалізують її.
Доречі, саме це ми робимо в JAMM School – завдяки гарвардській методиці множинних інтелектів, яку описав Говард Гарднер. Ця методика дозволяє створити процес навчання, який буде побудований на сильних сторонах дитини і перетворить “нудне навчання” на цікаву гру в досягнення цілей. Більше про цю методику можете почитати у нас на сайті, на сторінці “Гарвардська методика онлайн навчання”. А якщо у вас залишаться питання – наші менеджери залюбки вас проконсультують.
Отримайте безкоштовну консультацію

6. Підтримуйте баланс між навчанням та відпочинком школяра

Щоб мозок міг ефективно засвоювати інформацію, потрібен час і для розслаблення та відновлення сил. Допоможіть підлітку скласти зручний режим дня, де є місце не лише для занять, а й для хобі, спілкування з друзями, фізичної активності. Разом плануйте цікаві активності у вільний час.

7. Спонукайте дітей до рухової активності та фізичних вправ

Під час інтелектуальної роботи мозок споживає багато кисню та енергії. Короткі фізичні вправи та рухові активності під час перерв допомагають підвищити концентрацію та працездатність, знімають напругу. Заохочуйте підлітків робити зарядку, йти на прогулянку між уроками.

8. Вчіться разом з дитиною: покажіть свій ентузіазм до нових знань

Станьте для підлітка прикладом людини, яка із задоволенням вчиться новому. Діліться своїми знаннями та досвідом, розповідайте про книжки, фільми, відкриття, які вас надихнули. Вчіться чомусь разом - це зміцнює стосунки та створює позитивні асоціації з навчанням.
Пам'ятайте, що кожна дитина унікальна і потребує індивідуального підходу. Експериментуйте з різними методами, враховуйте інтереси та особливості свого підлітка. Будьте терплячі та послідовні - і результати не забаряться.

Як підтримувати мотивацію школярів під час дистанційної освіти

Якщо попередні поради можна назвати універсальними, то ось кілька пунктів, які стосуються онлайн-навчання в школі.
Так, дистанційне навчання стало справжнім викликом для освітян, учнів та батьків. Перехід у віртуальний простір змінив звичні форми взаємодії, ускладнив процеси викладання та засвоєння матеріалу. Але ми всі розуміємо, що це було необхідністю, продиктованою новою реальністю, в якій живе зараз вся Україна. В таких умовах питання мотивації постає особливо гостро.
То як підтримати інтерес та залученість підлітків до онлайн-занять?

Як створити сприятливе навчальне середовище вдома

Для ефективного онлайн-навчання важливо облаштувати комфортне робоче місце. Подбайте, щоб у підлітка був власний простір, де він почуватиметься затишно та зосереджено. Приберіть відволікаючі фактори, забезпечте хороше освітлення, зручні меблі. Можна додати мотивуючі елементи декору: картки з афірмаціями, фото з друзями, улюблені цитати тощо.

Чому важливо підтримувати режим дня та розпорядок під час онлайн-навчання

В умовах дистанційки легко втратити відчуття часу та ритму. Тому допоможіть підлітку скласти чіткий розпорядок дня з урахуванням онлайн-уроків, самопідготовки, хобі, відпочинку. Використовуйте планери, календарі, застосунки для тайм-менеджменту. Визначте години, коли вся родина зайнята навчанням чи роботою - це створить атмосферу зосередженості.

Користь частих перерв та зміни діяльності для мотивації учнів

Довге сидіння перед екраном виснажує фізично й емоційно. Тому, по можливості, прослідкуйте, щоб у дитини були регулярні перерви між онлайн-уроками. В ідеалі – 5-10 хвилин через кожні 30-40 хвилин занять. Заохочуйте підлітка робити зарядку, гімнастику для очей, виходити на свіже повітря. Чергуйте розумову активність з руховою, творчою, ігровою - це перезавантажує мозок і підвищує мотивацію.

Соціалізація: робота в малих групах чи парах під час дистанційного навчання

Підліткам надзвичайно важливе живе спілкування з однолітками, особливо в умовах онлайн-навчання. Саме тому в JAMM School ми створили розгорнуту програму соціалізації, яка допомагає учням розвивати комунікативні навички, будувати дружні стосунки та відчувати себе частиною спільноти.
Наша програма передбачає регулярну співпрацю учнів у малих групах та парах під час навчальних проектів, досліджень, підготовки презентацій. Ми також організовуємо різноманітні клубні активності, тематичні зустрічі, командні ігри та челенджі. Все це допомагає дітям знайомитись, знаходити спільні інтереси, вчитися працювати в команді.
А тепер увага: завдяки методам соціалізації, які ми використовуємо, успішність підлітків підвищується на 25-30%!
Хочете дізнатись які методи соціалізації ми використовуємо в ДЖЕММ скул? Відвідайте спеціальну сторінку, яка присвячена цій темі: Соціалізація в JAMM School і ви дізнаєтесь живі уроки, boot camp, проектну роботу, зустрічі, направлені на ранню профорієнтацію та ще багато іншого. А якщо залишаться питання – завжди будемо раді на них відповісти.
Отримайте безкоштовну консультацію
Звісно, дистанційна освіта - це не ідеальний формат. Але якщо підійти до неї творчо та з розумінням потреб підлітків, можна досягти чудових результатів. Головне - не опускати руки та шукати нові підходи (саме це ми і робимо в JAMM School). А про те, як у нас це виходить – читайте в наступному розділі.

Досвід школи JAMM School: як ми підтримуємо мотивацію учнів

В школі JAMM School ми розуміємо, наскільки важливо підтримувати мотивацію та залученість учнів до навчання, особливо в умовах онлайн-освіти. Тому ми створили унікальну екосистему, яка не лише дає якісні знання, а й всебічно розвиває особистість, враховує індивідуальні потреби кожного учня. Розкриємо деякі секрети нашого підходу.

Супровід супервайзера-наставника протягом всього процесу навчання в JAMM School

Родзинкою JAMM School є інститут супервайзерів-наставників. Це - не просто вчителі чи контролери, а справжні коучі та друзі для наших учнів. Супервайзер супроводжує школяра протягом усього навчального процесу: допомагає адаптуватися до онлайн-формату, ставити цілі, долати труднощі, розкривати свій потенціал. Завдяки регулярному спілкуванню та зворотному зв'язку, учень завжди відчуває підтримку та розуміння.
Більше про те, як працює система супервайзерів та чим вона схожа на індивідуальний коучинг – читайте на сторінці Супровід супервайзера⁠-⁠наставника.

Як ми розвиваємо в учнів навички самоорганізації, цілепокладання,
тайм-менеджменту

У JAMM School ми не просто даємо знання, а й навчаємо вчитися. Наші супервайзери допомагають учням розвинути навички, необхідні для успішного онлайн-навчання та життя в цілому. Це - вміння ставити та досягати цілей, планувати свій час, організовувати робочий простір, балансувати навантаження. Ми використовуємо перевірені методики та інструменти, як-от матриця Ейзенхауера, SMART-цілі, метод Pomodoro тощо.

Як ми постійно підтримуємо мотивацію учнів та слідкуємо за їх прогресом та емоційним станом

У школі JAMM School діє система регулярного моніторингу та підтримки мотивації. Супервайзери відслідковують прогрес кожного учня, вчасно помічають зниження інтересу чи ознаки стресу. Ми реагуємо миттєво: проводимо бесіди, коригуємо навантаження, шукаємо нові підходи. Крім того, практикуємо нестандартні методи заохочення: гейміфікацію, змагання, святкування перемог.
Головне - щоб навчання приносило задоволення та користь.

Поєднання дистанційного навчання з цікавими офлайн-активностями та спілкуванням в JAMM School

Ми розуміємо, що одного онлайну замало для повноцінного розвитку підлітків. Тому у JAMM School є багато можливостей для офлайн-взаємодії та творчості. Наші учні беруть участь у різноманітних проектах, майстер-класах, екскурсіях. До війни ми часто організовували живі тематичні табори, хакатони, воркшопи. А ще - регулярні зустрічі учнів та менторів в невимушеній атмосфері, щоб зміцнити стосунки та потеревенити про життя.
Зараз все це перейшло здебільшого в онлайн-формат. Після перемоги обов’язково повернемось до цієї практики.

Програма профорієнтації JAMM career: усвідомлений вибір майбутнього

У школі JAMM School ми знаємо, що питання вибору професії хвилює багатьох старшокласників. Невизначеність може знижувати мотивацію до навчання. Саме тому ми створили програму профорієнтації JAMM career - науково обґрунтований підхід, що допомагає підлітку зробити усвідомлений вибір професії, спираючись на власні таланти, інтереси та цінності.
Програма включає онлайн-тестування та консультацію з фахівцем. Учень отримує чітке розуміння своїх сильних сторін та знайомиться зі спектром професій, де зможе реалізуватися. Це підвищує впевненість у собі та дає натхнення вчитися. А батьки отримують цінну інформацію для побудови плану розвитку дитини. Адже підлітки, які обирають професію усвідомлено, згодом досягають неймовірних успіхів у улюбленій справі.
Більше про програму профорієнтації читайте на сторінці JAMM career на нашому сайті – Програма профорієнтації для дітей від 14 років та батьків.
Отже, у школі JAMM School ми створили цілісну екосистему для підтримки мотивації та розвитку учнів в умовах онлайн-освіти. Завдяки професійній команді супервайзерів, сучасним методикам коучингу, регулярному моніторингу прогресу та багатому офлайн-життю, наші учні демонструють високу залученість, стійкість до стресів та чудові результати навчання. Ми не зупиняємося на досягнутому і завжди відкриті до інновацій та співпраці.

Висновки: ключові принципи мотивації дітей до навчання

Мотивація - це живе та багатогранне явище, особливо коли йдеться про підлітків та онлайн-навчання. Ключ до її розвитку - розуміння вікових потреб дітей, повага до їх особистості та прагнень, вміння створювати середовище автономії, майстерності та осмисленості.
Це спільна місія батьків, вчителів, суспільства. Лише разом, у довірі та взаємодії, ми можемо запалювати в дітях жагу пізнання, підтримувати віру в себе, перетворювати виклики на можливості.
Сподіваємось, що кожен наш учень відчуває, що він важливий, що в нього вірять, що його зусилля помічають. Ми прагнемо, щоб школа JAMM School була для дітей місцем росту та натхнення. А ми, дорослі, завжди будемо поруч - мудрими наставниками на цьому захопливому шляху.
Тож let's be partners in learning and growing! Давайте разом творити середовище, де кожен учень відчуває себе важливим, здатним, натхненним. Де помилки - це уроки, а не вироки. Де є місце для запитань, експериментів, мрій.
Вірте в своїх дітей, цікавтеся їхнім внутрішнім світом, будьте прикладом життєлюбства та саморозвитку. І тоді ніякі виклики не завадять їм досягати успіхів та втілювати свої мрії. А ми, освітяни, завжди будемо поруч - щоб підтримати, направити, надихнути.
Бажаємо вам та вашим дітям невичерпної мотивації, радості пізнання себе і світу! Вірте в себе і нехай навчання буде захопливою мандрівкою, сповненою відкриттів та перемог!